Americká centrálna banka (FED)

Jej úlohu plní Federálny rezervný systém (FED). Je to sústava viacerých bánk a súvisiacich inštitúcií, spolu tvoriacich centrálnu banku. FED vznikol v roku 1913 na základe Zákona o federálnych rezervách, ktorý podpísal Woodrow Wilson. Dôvodom na založenie bola séria niekoľkých kríz v bankovom systéme, ktorá spôsobovala nestabilitu amerického finančného sektora. Banky mali problémy s platobnou neschopnosťou, ktorú spôsobovali samotní klienti masovým vyberaním vkladov keď dostali informáciu, že nejaká banka je v problémoch. Masívne výbery spôsobovali platobnú neschopnosť ďalších bánk. Pôvodným poslaním FEDu bolo zabránenie bankovým panikám, nie dodržiavanie cenovej stability alebo znižovanie nezamestnanosti ako je tomu dnes.

Najvýznamnejšie obdobie v histórii FEDu nastalo, keď sa do funkcie guvernéra Fedu dostal Alan Greenspan. Pár mesiacov po jeho menovaní nastal prudký prepad akciových trhov 19. októbra 1987. FEDu zareagoval výhlasením, že je pripravený slúžiť ako zdroj likvidity, aby podporil finančný systém. FED tak začal desaťročie monetárnej expanzie, ktoré skončilo vypuknutím recesie v marci 2001. Reakciou na túto krízu technologických akcií FED výrazne znížil úrokové sadzby.

 

Súčasnosť: FED vs. USD

Môžeme vidieť, že dolár bol od roku 2014 do začiatku roku 2015 súčasťou ukážkového rastúceho trendu, ale od marca sa obchodoval v bez-trendovom pásme.“ Za posledných 12 mesiacov sa dolárový index obchodoval v úzkom rozmedzí, keďže dosiahol výnos na úrovni menej ako 1 percentného zisku. V súčasnosti zostávajú hlavné referenčné sadzby na nezmenenej úrovni 0,50%. Fed prikročil k navýšeniu sadzieb o štvrť percentuálneho bodu v decembri minulého roka, čo bolo pre USA prvé zvýšenie sadzieb za takmer 10 rokov. Počas tlačových konferencií uviedla Yellenová, že inflácia v USA rastie nepresvedčivým tempom a pokiaľ ide o zvyšovanie sadzieb, opatrnosť je na mieste. Fed bude podľa nej pozorne monitorovať ďalší vývoj v ekonomike. Centrálna banka okrem toho znížila odhad rastu ekonomiky USA, a to z pôvodných 2,4% na 2,2% pre tento rok a z 2,2% na 2,1% pre rok 2017. Predstavitelia FEDu uvádzajú, že globálny ekonomický a finančný vývoj znamená riziká. Na konci marcového stretnutia signalizovali, že americká centrálna banka by mala v roku 2016 sadzby zvyšovať dvakrát. Načasovanie však nie je jasné. Vyhliadky pomalého rastu úrokových sadzieb priniesli na Wall Street pozitívnu náladu, keďže akciám prostredie nízkych sadzieb vyhovuje.

 

FED - forex trading mt4

Trading v období nízkej volatility

Trhy striedavo prechádzajú fázami rôzne vysokej likvidity. Existujú obdobia, kedy trhy priťahujú veľký záujem obchodníkov (sú veľmi likvidné), čo znamená aj zvýšenú volatilitu – teda pohyby. Cykly rôzne vysokej likvidity a volatility sa na trhu striedajú a je dobré im venovať pozornosť. Intradenným obchodníkom vyhovuje vyššia volatilita, pretože pre svoj profit potrebujú pohyb hodnoty kurzu. V období vysokej likvidity je aj volatilita vysoká, môžeme si dovoliť vstupovať viac do rozbehnutého trhu a vsádzať na pokračovanie pohybu. Ak je likvidita aj volatilita nízka je obchodovanie ťažšie. Trhy sa pohybujú pomaly a môžu mať tendenciu vytvárať neočakávané a nepredvídateľné pohyby. S meniacou sa volatilitou je preto nutné prispôsobovať svoj štýl obchodovania a primerane tomu prispôsobiť úroveň rizika, čo práve menej skúseným obchodníkom spôsobuje problémy. Majú totiž tendenciu viac riskovať pri menšej volatilite, čo môže spôsobiť hlavne pri prudkých pohyboch obrovské prepady až stratu obchodného účtu.

 

Aké je riešenie?

Najlepšou voľbou v týchto hektických časoch je AOS Bratislava Premium, ktorého hlavnou výho­dou je, že sys­tém obcho­duje bez emócií a nedá sa ovplyvniť zme­nou nálady na trhu alebo obdobím zníženej volatility, čiže neotvára pozície bez vopred splnených a stanovených podmienok. Obchodník teda maximalizuje svoj výber obchodov tým, že nevstupuje prostredníctvom AOS do obchodov, pri ktorých často utrpí porážku a prijme stratu. AOS Bratislava svoje pravidlá pre obchodníka dôsledne dodrží. Preto je vhodným pomocníkom pre začínajúcich ako aj skúsenejších traderov, ktorí chcú svoje FX obchody automatizovať, a eliminovať čo najviac toľko krehkú vlastnú psychiku.

Autor: Rastislav Ruman | 22/04/2016

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na FacebookuGoogle+ alebo Twitteri a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z ceny všetkých našich služieb a produktov.
Zároveň dávame do pozornosti možnosť testovať prvých 30 dní s AOS Bratislava Premium úplne ZDARMA!

Venujte tiež pozornosť Upozorneniam na riziká.
FED vs. USD vs. AOSBratislava