Ropa a jej význam

Ropa patrí medzi najobchodovanejšie komodity na trhu a zaraďuje sa tiež medzi základné energetické komodity. Patrí medzi neobnoviteľné prírodné zdroje preto je jasné, že každým spotrebovaným barelom klesá jej svetová zásoba. Kvôli ľudskej závislosti na energii je ropa strategicky veľmi dôležitá komodita a v budúcnosti bude stále cennejšia. Ropa má skvelé fyzikálne vlastnosti. Po spracovaní je základným palivom pre dopravu a surovinou pre výrobu plastov, hnojív a pesticídov. Pomocou ropovodu je možno dopraviť ropu za neporovnateľne lepšiu cenu, než akúkoľvek inú komoditu.

Závislosť na rope z východu sa bude stále zvyšovať, pokiaľ sa neobjaví iný zdroj, ktorý by ropu nahradil. Ropa sa stala už dôvodom viacerých konfliktov vo svete. Viac ako polovica svetových zásob leží v Saudsko-Arabských krajinách. Zvyšok ložísk sa nachádza v Rusku, Iráne, Iraku, Kanade, Venezuele a Kuvajte.

Ropa a extrémny pokles – môže ísť #cl ešte nižšie?

V posledných 18 mesiacoch cena ropy WTI poklesla o 75 % zo 110 USD na januárové minimá necelých 27 USD za barel (tento článok píšem 11. februára 2016). Obchodovanie ropy prebieha najmä cez kontrakty futures CL na burze. Poznáme dva základné druhy ropy, a to európsky Brent a americký WTI. Ropa už výraznejšie síce neklesá, no možno konštatovať, že cena, ktorú sme videli na trhu naposledy koncom roku 2002 zásadne ovplyvňuje aj vývoj kurzov komoditných mien, ktoré obchodujeme s AOS Bratislava.

Ropa a komoditné meny

Komoditné meny sú skupinou mien tých krajín, ktorých ekonomiky sú vo väčšej miere závislé od exportu komodít. To znamená, že ceny exportovaných komodít budú ovplyvňovať aj obchodovanie menového páru danej krajiny. Medzi tieto meny zaraďujeme napr. NZD (Kiwi), CAD (Loonie), AUD (Aussie). Obchodovanie na komoditných menách sa vyznačuje neočakávanými a extrémnymi pohybmi na trhu. Ako ich teda AOS Bratislava Premium (alebo Premium LITE) zvláda?

Ropa vs. USDCAD vs. AOS Bratislava Premium

Pohyby na menovom páre USDCAD sú vo veľkej miere ovplyvňované aktuálnym vývojom na trhu s ropou. Kanada je jedným z najväčších vývozcov ropy a preto má cena ropy veľmi výrazný vplyv na obchodovanie tohto menového páru. Kanadský dolár stúpa s rastom cien ropy a naopak. Za posledný rok a pol zaznamenal tento menový pár výrazný pohyb smerom nahor t.j. v smere oslabenia CAD. Dôvodom týchto extrémnych pohybov bola práve cena ropy, ktorá poklesla o viac ako 75%.

AOS Bratislava Premium je na takýchto extrémnych situáciach programovaný a pripravovaný viac ako 6 rokov. Dôsledné analýzy nášho produktu pri prudkých pohyboch, kedy a ako otvoriť ďalšiu pozíciu prispel k prepracovanému money manažmentu (MM) voľných finančných prostriedkov tak, aby pri akomkoľvek pohybe nebol ohrozený kapitál určený na investovanie.

V nižšie uvedenom príklade bolo použité nastavenie AOS Bratislava Premium s názvom „Super-conservative“. Toto MM nastavenie minimalizovalo riziko pri obchodovaní aj s komoditnými menami. AOS si dokázal opäť úspešne poradiť aj s extrémnymi a neočakávanými pohybmi na trhu, pričom v prepracovanej forme využíva základný a jediný 100% zákon trhu – korekciu. Pred extrémnym prepadom alebo nárastom trhu automaticky spustil tzv. bezpečnostný mód SAFE MODE.

ropa vs AOS Bratislava Premium

Príklad 1800 bodového pohybu na menovom páre USDCAD a vysporiadanie sa so situáciou zo strany AOS Bratislava Premium môžete vidieť vyššie. Červené čiary zobrazujú úroveň uzavretia všetkých SELL pozícií a pripísanie zisku. Tzv. bezpečnostný mód alebo SAFE MODE, tým pádom ukončil ochranu účtu s prísnymi nastaveniami money managementu, automaticky sa vypol, a obchodovanie tak pojračuje plynule ďalej.

Autor: Rastislav Ruman | 11/02/2016

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na FacebookuGoogle+ alebo Twitteri a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z ceny všetkých našich služieb a produktov.
Zároveň dávame do pozornosti možnosť testovať prvých 30 dní s AOS Bratislava Premium úplne ZDARMA!

Venujte tiež pozornosť Upozorneniam na riziká.
ropa