Potrebuje investor šťastie alebo zručnosť?
Prvá investícia pred 15 rokmi sa mi podarila. 15-násobne.
Poznáte to. Pri prvých investíciách rovno utrpíte buď stratu alebo začiatočnícke šťastie prinesie pocit neohrozeného obchodníka. Prvý úspech môže skvele oklamať myseľ, keďže si naivne myslíte, že je to vaša šikovnosť skôr ako šťastie. Hlava sa zapáli a Warren Buffet či najbohatší jedinci v zozname Forbes už neznamenajú takmer nič. Veď onedlho ste tam! Schlaďte hlavu a pred pokračovaním v čítaní si dobre prezrite tento graf:
My všetci chceme slávu a bohatstvo. Prirodzene. Problém s okamžitým úspechom je ale ten, že len zriedka máte moc nad tým, čo ste zarobili. Nemáte pevný základ a chápanie ako a prečo ste to dostali. Je naozaj ťažké to pochopiť a vedieť duplikovať. Hlboko vnútri všetci vieme, že nie náhoda produkuje dlhodobý výnos, ale naučené dôsledné kroky. Takže učením a výchovou otočíme náhodné šťastie smerom ku konzistentnej zručnosti. Poznámka: Automatické obchodné systémy pomáhajú menej disciplinovaným obchodníkom a môže ich využiť každý investor.
Toto sa v škole nenaučíte
Bohužiaľ, najväčšie ponaučenia pre investorov sa nenaučíte v škole alebo v knihách. Tie učia často len teoretické znalosti či skúsenosti, no najlepším učiteľom je častokrát vlastná strata. Nechápte ma zle, z kníh a zo skúseností ľudí sa môžete veľa naučiť, ale nie sú náhradou získavania vlastných skúseností. 95% úspešných investorov ovláda svoje emócie práve vtedy keď sú ich peniaze „v stávke“. To je dôvod, prečo obchodovanie na papieri (kniha, trieda) je takmer k ničomu. Musíte dať svoje vlastné peniaze (hovorí sa aj „svoju kožu“) na trh.
„Vo väčšine prípadov vykročiť vpred k svojmu osudu znamená urobiť prvý krok z bezpečného prístavu. Je potrebné riskovať to, kto ste, nie to, kým by ste mohli byť.“
Trh miluje ničiť ego, pretože jedine pokora môže pripraviť vašu myseľ prijať pravdu. Trh vás potrebuje strhnúť rovnako ako vojenský výcvik a zničiť sebecké názory a tendencie pred tým, než sa opäť zodvihnete. Nie náhodou najväčšie ponaučenia prichádzajú, keď si najviac veríte. Moje najväčšie straty prišli vždy po mojich najväčších víťazstvách. Počas obdobia keď si nadmieru dôverujeme sa nám zdá, že všetko čo prichádza bez problémov zvládame a nič čo príde nás nedokáže prekvapiť. Potom však opäť prichádza trh a zase zničí naše ego. Niet divu, že mnoho úspešných investorov nie je arogantných a grobianských, ale skromných a pokorných.
Investor musí zažiť vzostupy a pády, úspechy a zlyhania niekoľkokrát, než dokáže využívať svoje skúsenosti a emócie druhých. Cez úspechy a neúspechy vlastného investovania začnú prichádzať skúsenosti a „zlaté tehličky“ pravdy, ktoré začnú formovať vašu investičnú filozofiu.
Príbeh o lekcii | finančná kríza 2008
Rád by som sa s vami podelil o jeden konkrétny obchod.
V roku 2008, v čase finančnej krízy, som bol dobre „diverzifikovaný“ investor (to myslím sarkasticky). Investoval som primárne do 2 spoločností v rovnakom pomere.
Prvá spoločnosť bola juniorom v ťažobníctve. Počas krízy sa akcie prepadli o 70% od svojich maxím. Držal som ich ďalej. Vedel som, že riadenie spoločnosti je naozaj dobré. Išlo o vysoko kvalitnú junior ťažobnú spoločnosť. Akcie sa vrátili späť do normálu pred tým, než dosiahli dno v roku 2009. A o 18 mesiacov neskôr už boli o 600% na vyššej úrovni.
Druhá spoločnosť obchodovala so spotrebným tovarom. Výrobky predávala on-line a u veľkých predajcov. Dokonca aj počas najhoršej hospodárskej krízy si spotrebitelia jej výrobok zakúpili. Počas 1. až 4. štvrťroka 2008 jej tržby vzrástli o 200%, 200%, 450%, 320% v porovnaní s 1. až 4. štvrťrokom 2007. Spoločnosť v období krízy zaznamenala rekordné výsledky. Vzhľadom na to, že nikto iný tieto akcie nevlastnil, cena nabrala len jeden smer…Hore…o 300%, zatiaľ čo trhy klesali v priemere o 50%.
Nie som natoľko naivný, aby som si myslel, že úspešné zvládnutie finančnej krízy v rokoch 2008-2009 spôsobila moja zručnosť. Stanete sa oveľa lepším investorom vtedy, ak príjmete vedomie, že šťastie hrá dôležitú úlohu vo všetkých obchodoch (ziskových aj stratových).
Skúsenosť je najlepší učiteľ
Táto „krízová“ obchodná skúsenosť mi nakoniec dodala dostatok sebadôvery na to, aby som mohol začať ako investor na plný úväzok. Niekoľko rokov pred tým som sa naučil, že svoje pozície musím poznať lepšie ako väčšina ostatných. Toto poznanie mi pomohlo v čase krízy a rovnako pomáha aj dnes.
Vlastníctvo akcií spomenutých spoločností v priebehu krízy ma tiež naučili týmto hodnotám:
- Investujte do kvality, pretože kvalita sa vždy vráti v podobe zisku skôr ako kvantita. Ešte pred dosiahnutím dna medvedieho trhu, kapitál začne späť prúdiť najskôr do kvality. To je niečo, čo si budem pamätať navždy.
- Investíciu do najlepších firiem môžete nájsť aj tak, že nikto iný nie je ich vlastníkom. Čo znamená „ nikto iný nie je vlastníkom“? Rozumej nulové alebo len veľmi obmedzené inštitucionálne vlastníctvo.
My ako ľudské bytosti sme veľmi netrpezliví, preto najťažšie obdobie dozrievania investora je práve dostatok času a skúseností počas jeho plynutia. Nemôžete to urýchliť. Rovnako ako dobré víno, musíte byť trpezlivý a dopriať si dostatok priestoru na vyzretie. Pastor TD Jakes vo svojej knihe osudu hovorí: „ Mnohí ľudia nemôžu dosiahnuť úspech, pretože im chýba trpezlivosť prejsť procesom, aby sa stali takými, akými chcú byť.“
5 spôsobov ako zvýšiť svoju investorskú zrelosť
Dospievanie investor nemôže dosiahnuť silou, existuje však niekoľko spôspobov ako si cestu skrátiť:
1. Skúsenosť. Nebojte sa „konať“ a učiť sa z vlastných skúseností. 2. Čítajte. Čítajte veľa výročných správ, ekonomických správ, analýz, blogov, konšpiračných teórií. Kľúč k úspechu sa nachádza vo vytvorení si okruhu znalostí. Iba tak môžete reagovať rýchlo a rozhodne a udržiavať myseľ kreatívnu a viac sústredenú. 3. Nájdite svoj vzor (mentora). Definujte, kde chcete byť za 10 rokov. Potom nájdite osobu, ktorá tento stav predstavuje ešte dnes sa začnite učiť od nej. 4. Sebauvedomenie. V tejto súvislosti je sebauvedomenie schopnosť identifikovať a zhodnotiť svoje silné stránky, nedostatky a výsledky. Napríklad musíte mať sebavedomie rozpoznať šťastie oproti zručnosti. Niekedy budete robiť správne rozhodnutia, ale budete naďalej strácať peniaze. To neznamená, že robíte zlé rozhodnutia. Niekedy budete robiť zlé rozhodnutia, ale stále budete zarábať peniaze. Nehrajte sa so sebou. Majte dostatok sebavedomia uvedomiť si, že aj keď ste zarobili, vaše činy boli zlé. 5. Zvaľujte vinu na seba. Keď budete zvaľovať vinu za svoje investičné chyby na ostatných a nie na seba, neurobíte dosť vlastnej práce. Plne si uvedomte svoje minulé chyby a poučte sa z nich.Až potom, čo zažijete neúspech môžete naplno oceniť úspech. Minulosť investora neformuje, ale pripravuje. Veľkú časť tejto prípravy zaberie tvorba tzv. hrubej alebo „hrošej“ kože. Skutočné presvedčenie je možné vybudovať len tým, že budete dôverovať svojmu vlastnému výskumu a záverom skôr ako záverom okolia (médiá, analytici, brokeri, retenční manažéri a pod.). Väčšina investorov môže zažívať dlhé obdobia stagnácie ako výsledok negatívnych alebo nefunkčných fundamentov a techniky. Starí harcovníci sa vzdajú pozícií alebo budú znudení a noví investori budú vždy vstupovať do trhu.
Záver: investor a jeho cesta
Cesta každého tradera je plná mŕtvol vysoko alebo nadpriemerne inteligentných hlupákov. Každá obchodná stratégia je iná. Preto nestrácajte nikdy čas obhajovaním svojho trading modelu pred okolím, ktoré to aj tak nezaujíma. Majú svoju „pravdu“. Spravte svoju domácu úlohu dôkladne a dôverujte svojej práci. Nechajte trh (obchodovaný inštrument) dokázať, či je vybraná obchodná stratégia správna alebo nie.
Dlhodobo úspešné obchodné stratégie majú jedno spoločné – rátajú s poklesom a prepadmi trhu. Inými slovami sú pripravené na najhoršie. Nájdite si preto oblasť investovania (Forex, Akcie, Komodity, Indexy a pod.), ktorá je vám blízka a spája sa s vašou osobnosťou. Na ceste dospievania do štádia investor zažijete bolestivé pády a lekcie. To je však nevyhnutnou súčasťou tejto cesty. Takmer všetci úspešní jednotlivci si prešli neuveriteľnými ťažkosťami, prekážkami a výzvami. Viete sa pozrieť do minulosti a povedať to isté? Sila vytrvať vo svojej obchodnej stratégii je známkou kvality víťazov.
Tento článok je voľným prekladom článku autora Ian Cassel, Old School Value. Zdroj a použité obrázky: valuewalk.com
Prajeme úspešné obchodovanie a venujte tiež pozornosť Upozorneniam na riziká.
Páčil sa Vám tento článok?
Podporte nás na Facebooku, Google+ alebo Twitteri a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z ceny všetkých našich služieb a produktov.
Zároveň dávame do pozornosti možnosť testovať automatický obchodný systém AOS Bratislava ® Premium úplne ZDARMA!
Venujte tiež pozornosť Upozorneniam na riziká.