Kto a čo je ESMA

ESMA je Európsky orgán pre cenné papiere a trhy, ktorý vznikol na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1095/2010 z 24. novembra 2010. ESMA je súčasťou Európskeho systému finančného dohľadu.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy vznikol 1. januára 2011 so sídlom v Paríži, Francúzsko, ako právny nástupca Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov (CESR) a prevzal všetky existujúce a prebiehajúce úlohy a zodpovednosti CESR-u, s cieľom chrániť verejný záujem prispievaním k stabilite a efektívnosti finančného systému. Viac informácii o úlohách tohto orgánu si môžete prečítať na tejto stránke venovanej ESMA (zdroj textu: stránky NBS).

O čo ESMA ide?

Iste ste postrehli, že pravidlá pre obchodovanie s CFD sa zásadne menia. Zasiahne to každého obchodníka používajúceho EU brokera, teda aj Vás.
V posledných týždňoch nás všetkých oslovili forex brokeri s aktualizáciou obchodných podmienok platiacich od 1.8.2018, a preto je na čase reagovať a prispôsobiť svoju obchodnú stratégiu.

Ako zmeny zasiahnu AOS investora

Vami zakúpený SW AOS Bratislava LITE a Premium sa nebude schopný vysporiadať s novými podmienkami páky 1:30 (hlavné páry) 1:20 (vedľajšie páry) 1:10 (exotické páry) atď. ak ste sa nestali „kvalifikovaným investorom“ s investičným  a/alebo hotovostným majetkom viac ako 500 tis. EUR. Inými slovami, nižšia páka prináša obchodníkovi povinnosť platiť viac za obchod! Áno, ak ste používali páku 1:500, odteraz budete pri zníženej páke platiť cca 16,6 x viac do marže za každý vykonaný obchod. Zároveň sa pripája trochu nejasné pravidlo „Stop out“ vo výške 50% (dnes okolo 10-20%). To všetko sa udeje často cez víkend 28.-29.07.2018!!!

Čo presne znamená pravidlo Stop-out?

V prvom rade sme si všimli, že toto pravidlo nie je dobre chápané investormi a ani dostatočne vysvetlené samotnými brokermi.
Preto krátky príklad:
Ak dnes platíte za 1 lot do marže napr. 200 USD, tak po 30.7. to bude 16,6 x viac, t.j. 3333,33 USD na hlavnom menovom páre (Napr. EURUSD). Ak máte takýto obchod otvorený a trh sa vydá proti Vám, akonáhle majetok dosiahne 3333,33,-USD / 2 = 1 666,67,-USD, táto pozícia bude automaticky uzavretá.

To isté potom platí napr. ak máte otvorené 3 loty (napr. spolu zrátané pozície AOS) za 9999,99,-USD v marži, Váš stop out level by bol 4 999,99,-USD.

Tieto čísla je potrebné si strážiť a plne im rozumieť ak sa rozhodnete akceptovať nové podmienky ESMA pre páku pre EU klientov a brokerov. Hedge pozície výšku marže mierne upravujú, preto tento príklad slúži naozaj len ako príklad a je potrebné nás kontaktovať, prípadne Vašeho brokera pre viac vysvetlení.

Ako teda ďalej ak používate AOS Bratislava LITE alebo Premium

Z vyššie uvedených dôvodov je potrebné v prvej fáze upraviť nastavenie AOS Bratislava „AOSDisable“ z False na True (nastavenia zobrazíme stlačením F7 v platforme MT4).
Ak máte akékoľvek nejasnosti o správnosti uskutočnenia danej zmeny nastavenia, prosím kontaktujte našu technickú podporu na technickapodpora [zavináč] aosbratislava [bodka] skPo vykonanej zmene nastavení nás ďalej prosím konaktujte, aby sme Vám vysvetlili nasledujúce kroky úspešného postupného ukončenia obchodov a migrácie Vášho obchodného účtu.
V prípade otázok, a najmä ak máte pocit, že ste tejto správe neporozumeli úplne a presne, bezodkladne nás prosím kontaktujte.

Ďakujeme za spoluprácu.